Przesiadka z Wordpressa na Pretzel

blog Komentarze

Przesiadka z Wordpressa na Pretzel

Dzisiaj postanowiłem coś zrobić ze swoim blogiem. Podoba mi się prostota statycznych generatorów. Pełna kontrola nad wypluwanym kodem html. Do tego łatwość modyfikacji oraz szybkość działania. Wszystko to bez żadnej bazy danych. Pisanie nowego posta to po prostu dodanie nowego pliku.

Nie ma oczywiście tu żadnego edytora. Do edycji Twoich postów może być każdy program, który potrafi edytować pliki tekstowe. Ten tekst piszę w Visual Studio Code, ale równie dobrze mogę użyć Worda wraz ze sprawdzaniem składni. :)

Najlepsze jest to, że większość statycznych generatorów obsługuje Markdown. Prostota tego rozwiązania powala i daje niesamowitą elastyczność w pisaniu. Używając Wordpressa musiałem pokombinować co i jak, aby sklecić cały tekst wraz z obrazkami, wstawkami kodu, itd. Tutaj wklejam czysty kod z notatnika i niemalże po kilku małych poprawkach mam sformatowany post.

Pretzel

Sam Pretzel to statyczny generator stron html, który działa na takiej samej zasadzie jak Jekyll, ale jest napisany w c#. Projekt jest open-source i można go znaleźć na githubie.

Składnia taka sama jak w Jekyll, do tego Markdown i w sumie nic więcej do szczęścia nie potrzeba.

Publikacja nowego posta wymaga uruchomienia generatora z linii komend posługując się poniższą (dowcipną) składnią:

    pretzel bake blog.softio.pl

Po wygenerowaniu w odpowiednim katalogu otrzymujemy pliki wynikowe, które wystarczy, że wgramy (zwykłe copy) na nasz serwer.

Jeśli ktoś zastanawia się nad zmianą platformy to szczerze polecam. Na prosty blog dla deva w zupełności wystarczy.

Komentarze